Amnesty International
 T O R T Y R
         G Ö R   I N G E N   S Ä K E R
  HEM      BAKGRUND      INDIVIDUELLA FALL      STÄNG GUANTÁNAMO      LANDINFORMATION     AKTIVITETER

Omar Khadr




Han säger att så snart han anlände så började tortyren.


© Privat
Omar Khadr, 20 år och kanadensisk medborgare, fängslades av amerikanska myndigheter när han var 15 år. Amerikanska myndigheter har sagt att alla fångar “behandlas på ett lämpligt sätt i förhållande till ålder och status”. Om detta är sant så visar Omars fall att “lämpligt sätt” involverar tortyr och förnedrande behandling och även frånvaron av någon som helst form av rättvisa.

Omar är en av minst fyra, kanske upp till nio, fångar på Gunatánamo Bay som var minderåriga när de fängslades. Barn så unga som 13 år rapporteras ha hållts där.

Omar sårades av amerikanska soldater under ett slag nära Khost i Afghanistan den 27 juli 2002. Under tillfångatagandet sköts han tre gånger och är nästan blind på ena ögat som ett resultat av sina skador.

Han hölls först på en amerikansk bas i Afghanistan. Trots att han var allvarligt skadad började förhören direkt. Han berättar att han bad om smärtlindrande mediciner men inte fick det, han fick en påse över huvudet och hundar togs in i rummet för att skrämma honom, kallt vatten kastades på honom, hans händer var bundna över en dörrkarm och han tvingades stå så i timmar, han tilläts inte använda toaletten och blev tvingad att urinera på sig själv.

I augusti 2002 skickade Kanada en diplomatisk begäran om att få besöka Omar på basen i Afghanistan. Denna avslogs.

Omar fördes till Guantánamo Bay i oktober 2002. Han säger att så snart han anlände så började tortyren.

Han kedjades fast i golvet i timtal, han hölls i extremt kalla rum, han lyftes i nacken när han var i bojor och kastades sen ner i golvet och han misshandlades av vakterna.

Omar hölls i Camp V, som skapats med de hårda super-maximum fängelserna på amerikanska fastlandet som modell, i över ett år och har först nyligen flyttats över till Camp IV.

I Camp V hölls lamporna tända dygnet runt, han sattes regelbundet i isoleringscell, ibland upp till en månad i sträck, och fick bara rast var femte dag.

Omar har testats av psykolog och testen visar att han har stora psykiska besvär som stämmer väl överens med sådana besvär som offer för tortyr brukar ha.

Vad gör Kanada?

Trots starka bevis om motsatsen så har Kanada godtagit amerikanarnas försäkran om att alla fångar på Guantánamo Bay behandlas humant.

Omar har förhörts många gånger av kanadensiska myndighetspersoner, men istället för att fråga om hans hälsa och om han ville skicka med något budskap hem till familjen så sa de åt honom: “Vi är inte här för att hjälpa dig. Vi är inte här för att göra någonting för dig. Vi är bara här för att samla information”.

Omars advokater har stämt kanadensiska staten för att de bröt mot konstitutionen genom att förhöra Omar utan advokat närvarande. Man har också begärt av regeringen att få ut all information som kanadensiska myndigheter har om Omar. Men regeringen vägrade med hänvisning till den nationella säkerheten.

I november 2005 aviserade US Department of Defense att Omar ska prövas i en så kallad “military commission”. Dessa är orättvisa rättegångar utan möjlighet till överklagande och lever inte upp till internationell standard. Omar är anklagad för konspiration, mord, mordförsök samt för att ha stöttat fienden.

Inledande förhör inför rättegången hölls den 5 april 2006. Omar Khadr läste då från ett skriftligt uttalande och hävdade att han blivit behandlad på ett inhumant sätt, trots att han samarbetat. Omar deklarerade också sin avsikt att bojkotta förhandlingarna tills situationen lösts.

Den interamerikanska kommissionen för mänskliga rättigheter sammankallade i mars 2006 en utfrågning angående Omar Khadr och fastslog då att han befann sig i uppenbar risk för bestående skador. Kommissionen uppmanade USA:s myndigheter att försäkra att Omar Khadr inte utsätts för tortyr eller annan grym, omänsklig eller förnedrande behandling, att försäkra sig om att förbudet mot att använda information som framkommit efter tortyr efterföljs samt att Khadrs anklagelser om tortyr och misshandel tas upp i en grundlig och opartisk rättegång.

Senaste nytt
Den 25 april kom beskedet att Omar Khadr ska ställas inför rätta i militär specialdomstol på Guantánamo. Amnesty kräver att han ställs inför rätta i en civil domstol och får en rättegång som lever upp till internationella krav på rättvis rättegång.

Läs pressmeddelandet

Den 4 juni avvisade en domare vid militärrättegången på Guantánamobasen åtalet mot Omar Khadr eftersom han inte ansågs uppfylla kraven på en "olagligt fientligt stridande"
Läs pressnotis

September
Appellationsdomstolen, Court of Military Commission Review (CMCR), etablerad av försvarsministern i juni, finner i fallet Omar Khadr som avvisades av militärdomstolen 4 juni (se ovan) att domaren i militärdomstolen begått misstag genom att inte tillräcklig utsträckning låtit åklagaren föra fram bevisning för att Omar Khadr skall klassificeras som en olaglig fientligt stridande (unlawful enemy combatant). CMCR anser även att domaren i militärdomstolen haft domsrätt gällande Omar Khadr som olagligt fientligt stridande. Det är oklart om beslutet kan överklagas.


November
Rättegång mot Khadr förbereds och "pre trial proceedings" genomfördes 8 november med observatörer från Amnesty på plats.

Skriv till USA och Kanada och protestera.




USA

Michael Mukasay
Attorney General
US Department of Justice
950 Pennsylvania Avenue, NW
Washington, DC 20530-0001, USA
Fax: + 1 202 307 6777
Email: AskDOJ@usdoj.gov

Dear Attorney General,

Allow me to draw your attention to the case of Omar Khadr. He is a Canadian citizen who
was taken into US custody during a battle near Khost in Afghanistan on 27 July 2002 and
transferred to Guantánamo Bay in October the same year. He was then only 15 years
old. He has reportedly been subjected to torture and ill-treatment both during his
detention in Afghanistan and at Guantánamo Bay.

Omar Khadr has been denied access to an independent and impartial court to challenge the
lawfulness of his detention. Instead he has been charged for trial by the military commission
under procedures that do not comply with international fair trial standards.

I call for Omar Khadr to be given a fair trial or else to be released immediately. I demand
a full and impartial investigation into the allegations of his torture and ill-treatment while
in US custody in Afghanistan and Guantánamo Bay and for all those found responsible to
be brought to justice.

I also call for the US government to set up a commission of inquiry into all the aspects on
the US “war on terror” detention policies and practices. I urge that the detention facility
at Guantánamo Bay be closed and for all other war on terror detention facilities to be
opened up to external scrutiny.

Yours sincerely,
Vädjande Omar Khadr till Attorney General USA.pdf





Kanada

The Right Honourable Stephen Harper
Prime Minister of Canada
Office of the Prime Minister
80 Wellington Street
Ottawa, Ontario K1A 0A2
Canada
Fax: +1 613-941-6900
email: pm@pm.gc.ca
Salutation: Dear Prime Minister

Dear Prime Minister Harper:

Taken into custody by US forces at the age of 15, Omar Khadr’s human rights as a minor have
never been recognized.

Transferred to Guantánamo Bay in October 2002, he was subjected to interrogations over a
three year period without access to legal counsel. No investigation appears to have been
initiated into reports of torture and other ill-treatment. While a number of other child detainees
were released years ago, Omar Khadr remains in detention under harsh conditions. Now he
faces an unfair trial before a military commission. The possibility of being transferred to face a
fair trial before a civilian court in the USA seems remote.

Other governments moved to protect the human rights of their citizens by seeking their
release and repatriation. But Canada has said that any action on behalf of their citizen in
Guantánamo is still “premature”.

It is time for the Canadian government to make up for the persistent failure of the US
authorities to apply international human rights standards to “war on terror” detainees. Canada
should immediately request the repatriation of Omar Khadr and, if there is sufficient and
admissible evidence, arrange for a fair trial before a Canadian court.

Yours sincerely,
Vädjande Omar Khadr till premiärminister Kanada.pdf




The Honourable Maxime Bernier
Minister of Foreign Affairs
125 Sussex Drive
Ottawa, Ontario K1A 0G2
Canada
Fax: +1 613 996 3443
email: Bernier.M@parl.gc.ca
Salutation: Dear Minister

Dear Minister Bernier:

Taken into custody by US forces at the age of 15, Omar Khadr’s human rights as a minor have
never been recognized.

Transferred to Guantánamo Bay in October 2002, he was subjected to interrogations over a
three year period without access to legal counsel. No investigation appears to have been
initiated into reports of torture and other ill-treatment. While a number of other child detainees
were released years ago, Omar Khadr remains in detention under harsh conditions. Now he
faces an unfair trial before a military commission. The possibility of being transferred to face a
fair trial before a civilian court in the USA seems remote.

Other governments moved to protect the human rights of their citizens by seeking their
release and repatriation. But Canada has said that any action on behalf of their citizen in
Guantánamo is still “premature”.

It is time for the Canadian government to make up for the persistent failure of the US
authorities to apply international human rights standards to “war on terror” detainees. Canada
should immediately request the repatriation of Omar Khadr and, if there is sufficient and
admissible evidence, arrange for a fair trial before a Canadian court.

Yours sincerely,
Vädjande Omar Khadr till utrikesminister Kanada.pdf




Skriv ut detta dokument



Agera nu!
För Omar Khadr



Nyheter



Länkar om Guantánamo och tortyr i allmänhet

Tillbaka till förstasidan